DomůRady a NávodyJaké barvy zvolit ve vašem příbytku?

Jaké barvy zvolit ve vašem příbytku?

Date:

Nenechte si ujít

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Potenciál: nekonečný zdroj možností

Potenciál je koncept, který odráží neomezené možnosti rozvoje a...

Výrobce plastů: Klíč k inovativní výrobě plastových materiálů

Podnikání ve výrobě plastů je dnes základním pilířem moderního...

Levné sedací soupravy mohou být kvalitní a hezké. Najdete je na Signal-nabytek.cz

Jestliže potřebujete novou sedací soupravu, abyste nahradili tu starou,...

Proč se vyplatí mít kvalitní rukavice na kolo?

Patříte k lidem, kteří při práci na zahradě neradi oblékají...
- Komerční sdělení -časopis

Je vhodné si vybrat správné barvy, které nám zajistí nejlepší cítění. Kombinace vlastností barev, energií a synergie mezi nimi vytvářejí naše prostředí ovlivňující naše životy. Před samotným výběrem barev je vhodné pouvažovat nad barvou nebo odstínem nejlépe vyjadřující naši osobnost a jaké aktivity se budou v dané místnosti odehrávat.

Výběr barev podle feng šuej
Vychází zejména z harmonického použití základních 5-ti elementů (oheň, kov, země, dřevo a voda) a jejich cykly. Každý jeden prvek obsahuje své specifické barvy, jejichž prostřednictvím vytvářejí a šíří energii (čhi).

Dřevo = zelená, modrá
Oheň = červená
Země = žlutá
Kov = bílá, béžová, stříbrná
Voda = tmavě modrá, černá
Barvy ohně – vášeň a energie
Patří sem odstíny červené, výrazná oranžová a žlutá. Barvy představují slunce, plameny ohně. Ve feng šuej se ještě každý prvek rozlišuje na Jan (mužský) a Jin (ženský) prvek. Jan oheň má výraznější ohnivou barvu než slunce a naopak Jinový oheň je klidnější, tajemný plamen svíčky. Oheň je prvkem Jihu.

Barvy země
Ty nacházíme hlavně v barvách půdy, písku a některých plodů (meruňková, ořechová atd.). Pro člověka jsou tyto barvy nejpřijatelnější. Pokud máte pochybnosti o tom, na jakou stranu je ototčen váš obývací pokoj, tak směle volte barvy země, protože z devíti polí Bagua je země prvkem, který je zastoupen třikrát přímo (SV, JZ, centrum), dvakrát je to prvek podpůrný (Z, SZ) a dvakrát prvek neutrální (V, JV). Jedná se tedy o barvy – odstíny hnědé, oranžové, růžové, meruňkové, lososové a světlé žluté.

Barvy kovu
Barvy kovového odstínu jako jsou bílá, světle šedá, stříbrná a zlatá patří k nejvíce introvertním prvkům. Kov je prvkem Západu a Severozápadu. Chcete-li jej použít k vymalování bytu a domu doporučuje zvolit raději i podpůrný prvek, kterým je země, na základě k jeho uzavřené povaze. Jako doplňky můžete použít právě kov.

Barvy vody
Barvy vody se nacházejí v různých odstínech modré a černé (jako černá hladina). Voda patří na Sever. Pokud jste si zvolili vaši pracovnu na severní straně, ideálním řešením bude zvolit právě modrou barvu. Je dovolena kombinace modré s bílou nebo šedou, jelikož bílá a šedá jsou barvy kovu podporující prvky pro vodu.

Barvy dřeva
Zastupují ji odstíny zelené a hnědé s dřevěnými vzory (barva kmene). Zelená barva zklidňuje, dodává pocit bezpečí a ochrany. Je to barva harmonie a spojení s přírodou. Dřevo patří na Východ a Jihovýchod, jeho barvy se hodí použít i na jižní část domu. Vycházející slunce vytvoří krásný pocit optimismu. Pro zkrášlení této části se hodí lehké záclony s květinovými vzory ak úplnému dovršení celého efektu jarní nálady tam přidejte květináče. Nejen vy ale zaručeně celá rodina se bude cítit v obýváku velmi skvěle.

Modra barva
Zelená je barvou vědomí. Symbolizuje rostliny a spojujeme ji se životem a přírodou. Používat ji můžeme k vytváření propojení s přírodou, k vytváření klidného prostoru k odpočinku, odvracení pozornosti na něco nového a na pocit mladistvosti. Vyvarovat bychom se jí měli v uzavřených prostorách.

Modrá barva představuje touhu po poznání, důvěru a bezpečnost. Kromě toho znamená všechno neznámé, co je třeba ještě objevit. Můžeme ji použít k vytvoření tajemného prostředí, k vyjádření zvědavosti a pravdivosti, pomáhá nám při meditaci. Vyvarovat se jí je třeba v dětských pokojích a ve studených místnostech.

Červená je barvou moci a energie. Červená může znamenat nebezpečí nebo radost, přitahuje pozornost a dává pocit tepla. Vyvarovat se jí musíme v místnostech, kde bývají nemocní a starší lidé a v oblastech přechodu (chodby, čekárny…). Červený fotel v čistém obýváku se postará o teplo a energii.

Oranžová barva zvyšuje chuť k jídlu a zároveň zlepšuje komunikaci mezi lidmi (je to perfektní volba pro společenské místnosti, restaurace atd.).

Žlutá je barvou slunce a znamená hojnost. Rovněž symbolizuje toleranci a trpělivost. Můžeme ji použít k oživení místnosti, ke zlepšení nálady, povzbuzení mentální práce a vzbuzování zvědavosti. Vyvarovat se jí je třeba v malých, zavřených místnostech a v ložnici.

Bílá barva je symbolem čistoty, víry a nevinnosti. Můžeme ji použít ke zvýraznění čistoty a nevinnosti ak zobrazení poctivosti. Vyvarovat se jí musíme ve studeném podnebí, v zavřených prostorách a v pracovních prostorách.

Černá barva je jako hádanka a vzbuzuje touhu po poznání. Dává pocit hloubky a vážnosti. Můžeme ji použít ke zvýraznění samostatnosti, vyjádření moci a pevnosti nebo vzbuzení mysterióznosti. Vyvarovat bychom se před ní měli v dětských pokojích, pokojích pacientů, ve veřejných prostranstvích a prostorách určených k učení.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek