DomůRady a NávodyJaké barvy zvolit ve vašem příbytku?

Jaké barvy zvolit ve vašem příbytku?

Date:

Nenechte si ujít

Levné sedací soupravy mohou být kvalitní a hezké. Najdete je na Signal-nabytek.cz

Jestliže potřebujete novou sedací soupravu, abyste nahradili tu starou,...

Proč se vyplatí mít kvalitní rukavice na kolo?

Patříte k lidem, kteří při práci na zahradě neradi oblékají...

Přes inzeráty vás mohou obrat o peníze, stačí jim kód od operátora

Pro přihlášení do zóny stačí zadat pouze SMS kód,...

Akce zdarma pro dobrý začátek pro každého nového klienta

Platforma XTB, která nabízí možnost investovat do více než...
- Komerční sdělení -časopis

Je vhodné si vybrat správné barvy, které nám zajistí nejlepší cítění. Kombinace vlastností barev, energií a synergie mezi nimi vytvářejí naše prostředí ovlivňující naše životy. Před samotným výběrem barev je vhodné pouvažovat nad barvou nebo odstínem nejlépe vyjadřující naši osobnost a jaké aktivity se budou v dané místnosti odehrávat.

Výběr barev podle feng šuej
Vychází zejména z harmonického použití základních 5-ti elementů (oheň, kov, země, dřevo a voda) a jejich cykly. Každý jeden prvek obsahuje své specifické barvy, jejichž prostřednictvím vytvářejí a šíří energii (čhi).

Dřevo = zelená, modrá
Oheň = červená
Země = žlutá
Kov = bílá, béžová, stříbrná
Voda = tmavě modrá, černá
Barvy ohně – vášeň a energie
Patří sem odstíny červené, výrazná oranžová a žlutá. Barvy představují slunce, plameny ohně. Ve feng šuej se ještě každý prvek rozlišuje na Jan (mužský) a Jin (ženský) prvek. Jan oheň má výraznější ohnivou barvu než slunce a naopak Jinový oheň je klidnější, tajemný plamen svíčky. Oheň je prvkem Jihu.

Barvy země
Ty nacházíme hlavně v barvách půdy, písku a některých plodů (meruňková, ořechová atd.). Pro člověka jsou tyto barvy nejpřijatelnější. Pokud máte pochybnosti o tom, na jakou stranu je ototčen váš obývací pokoj, tak směle volte barvy země, protože z devíti polí Bagua je země prvkem, který je zastoupen třikrát přímo (SV, JZ, centrum), dvakrát je to prvek podpůrný (Z, SZ) a dvakrát prvek neutrální (V, JV). Jedná se tedy o barvy – odstíny hnědé, oranžové, růžové, meruňkové, lososové a světlé žluté.

Barvy kovu
Barvy kovového odstínu jako jsou bílá, světle šedá, stříbrná a zlatá patří k nejvíce introvertním prvkům. Kov je prvkem Západu a Severozápadu. Chcete-li jej použít k vymalování bytu a domu doporučuje zvolit raději i podpůrný prvek, kterým je země, na základě k jeho uzavřené povaze. Jako doplňky můžete použít právě kov.

Barvy vody
Barvy vody se nacházejí v různých odstínech modré a černé (jako černá hladina). Voda patří na Sever. Pokud jste si zvolili vaši pracovnu na severní straně, ideálním řešením bude zvolit právě modrou barvu. Je dovolena kombinace modré s bílou nebo šedou, jelikož bílá a šedá jsou barvy kovu podporující prvky pro vodu.

Barvy dřeva
Zastupují ji odstíny zelené a hnědé s dřevěnými vzory (barva kmene). Zelená barva zklidňuje, dodává pocit bezpečí a ochrany. Je to barva harmonie a spojení s přírodou. Dřevo patří na Východ a Jihovýchod, jeho barvy se hodí použít i na jižní část domu. Vycházející slunce vytvoří krásný pocit optimismu. Pro zkrášlení této části se hodí lehké záclony s květinovými vzory ak úplnému dovršení celého efektu jarní nálady tam přidejte květináče. Nejen vy ale zaručeně celá rodina se bude cítit v obýváku velmi skvěle.

Modra barva
Zelená je barvou vědomí. Symbolizuje rostliny a spojujeme ji se životem a přírodou. Používat ji můžeme k vytváření propojení s přírodou, k vytváření klidného prostoru k odpočinku, odvracení pozornosti na něco nového a na pocit mladistvosti. Vyvarovat bychom se jí měli v uzavřených prostorách.

Modrá barva představuje touhu po poznání, důvěru a bezpečnost. Kromě toho znamená všechno neznámé, co je třeba ještě objevit. Můžeme ji použít k vytvoření tajemného prostředí, k vyjádření zvědavosti a pravdivosti, pomáhá nám při meditaci. Vyvarovat se jí je třeba v dětských pokojích a ve studených místnostech.

Červená je barvou moci a energie. Červená může znamenat nebezpečí nebo radost, přitahuje pozornost a dává pocit tepla. Vyvarovat se jí musíme v místnostech, kde bývají nemocní a starší lidé a v oblastech přechodu (chodby, čekárny…). Červený fotel v čistém obýváku se postará o teplo a energii.

Oranžová barva zvyšuje chuť k jídlu a zároveň zlepšuje komunikaci mezi lidmi (je to perfektní volba pro společenské místnosti, restaurace atd.).

Žlutá je barvou slunce a znamená hojnost. Rovněž symbolizuje toleranci a trpělivost. Můžeme ji použít k oživení místnosti, ke zlepšení nálady, povzbuzení mentální práce a vzbuzování zvědavosti. Vyvarovat se jí je třeba v malých, zavřených místnostech a v ložnici.

Bílá barva je symbolem čistoty, víry a nevinnosti. Můžeme ji použít ke zvýraznění čistoty a nevinnosti ak zobrazení poctivosti. Vyvarovat se jí musíme ve studeném podnebí, v zavřených prostorách a v pracovních prostorách.

Černá barva je jako hádanka a vzbuzuje touhu po poznání. Dává pocit hloubky a vážnosti. Můžeme ji použít ke zvýraznění samostatnosti, vyjádření moci a pevnosti nebo vzbuzení mysterióznosti. Vyvarovat bychom se před ní měli v dětských pokojích, pokojích pacientů, ve veřejných prostranstvích a prostorách určených k učení.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek