DomůRodinaCo s dětmi o prázdninách? Zabavte je těmito originálními tipy

Co s dětmi o prázdninách? Zabavte je těmito originálními tipy

Date:

Nenechte si ujít

Levné sedací soupravy mohou být kvalitní a hezké. Najdete je na Signal-nabytek.cz

Jestliže potřebujete novou sedací soupravu, abyste nahradili tu starou,...

Proč se vyplatí mít kvalitní rukavice na kolo?

Patříte k lidem, kteří při práci na zahradě neradi oblékají...

Přes inzeráty vás mohou obrat o peníze, stačí jim kód od operátora

Pro přihlášení do zóny stačí zadat pouze SMS kód,...

Akce zdarma pro dobrý začátek pro každého nového klienta

Platforma XTB, která nabízí možnost investovat do více než...
- Komerční sdělení -časopis

Tak jako potřebujeme my dospělí odpočinek od práce, potřebují i děti vydechnout si od školních povinností. To však neznamená, že se zapomenou učit. Ale dá se to i zábavným způsobem.

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak dětem nachystat nezapomenutelný zimní program a zároveň rozvíjet jejich vědomosti a schopnosti.

Program je na rodičích
Volný čas je důležitý pro každého z nás samozřejmě i pro děti. Je to doba, kdy můžeme zapomenout na povinnosti, pravidla a můžeme se realizovat podle vlastních zájmů.

Zároveň odpočíváme a regenerujeme tělo i mysl. Důležité je však dbát na správné využití volného času.

„Je dobré, když rodiče vědí efektivně, smysluplně a zábavně zorganizovat prázdninový čas svého dítěte. Jakékoliv činnosti, které má dítě rádo, tvůrčí aktivity, sport a podobně jsou vždy obohacením a přispívají ik rozvoji jeho dovedností,“ radí psycholožka Eva Smiková z Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie.

Společné pečení a vaření
Máte děti dostatečně velké k tomu, aby vám mohly pomoci v kuchyni? Udělejte si z každodenních povinností či vaření a pečení společnou zábavnou aktivitu.

Nechte děti vykrajovat sváteční nebo jiné pečivo, zdobit ho sněhem z bílků nebo krájet ovoce a zeleninu do salátů. Pomoci vám mohou i při míchání či šlehání.

Pokud něco pokazí, ukažte jim správný postup místo kárání.

Rozdělení úkolů mezi rodinnými příslušníky zabaví, zaměstná a poskytne více prostoru k odpočinku těm, kteří mají za běžných okolností veškerý shon na ramenou.

Hry v přírodě
Pokud se podaří a během prázdnin nasněží, máte ideální podmínky k tomu trávit volné dny na čerstvém vzduchu. S dětmi si můžete postavit sněhuláka a udělat soutěž o nejoriginálnější výtvor nebo si postavte iglú.

Můžete však také vytvořit něco skutečně užitečného. Například budku pro ptáčky, kterou pak společně zavěsíte na strom v lese a naplníte ji krmivem.

Nemusíte ji postavit ze dřeva. Použijte vydlabanou slupku z pomeranče, která bude sloužit jako miska na krmivo. Nebo na malé kousky jutového provázku navlečte oříšky, sušenky nebo sušené ovoce a vyzdobte pár stromů v přírodě. Tato přírodní dekorace přímo v lese bude sloužit jako pochoutka pro ptáky a zároveň jako efektní ozdoba.

Na aktivity v přírodě už tradičně spolehlivě poslouží sáňky. Pokud je doma nemáte, použijte nafukovačky z letní dovolené. Z koulovačky můžete udělat trénink přesné „mušky“ a vyrobit si terč, do kterého budete trefovat a soutěžit.

Jednoho člena rodiny určitě jako rozhodčího. V lese může jeden z rodičů nebo některé ze starších dětí převzít roli „průvodce“ a zahrát si na vedoucího kurzu lesnictví.

Vezměte si do lesa na procházku encyklopedii a hledejte známé stromy, něco si o nich řekněte nebo si vymyslete příběhy. Nejmenší takovou kreativu jistě ocení.

Honba za vědomostmi
Pokud počasí nepřeje pobytu venku, pobavit se dá i doma. Ideální je, když se při společenských hrách zabaví celá rodina. Na trhu dnes naleznete hry zábavné i edukační.

Výhodou edukačních her je, že se dítě učí novým věcem, a přitom se baví, takže si ani neuvědomuje, že by se jeho mysl namáhala. Strategické myšlení, rozvíjení logického myšlení a zároveň ponořování se do jiných světů dokáže pobavit celou rodinu.

„Naučné hry mohou oživit znalosti dětí z různých oblastí nebo jim zprostředkovat mnoho nových informací. Důležité je, že se tak děje prostřednictvím hry. Naučné hry jsou ideálním prostředkem pro ty děti, které mají ve škole potíže a je obtížnější je k učení motivovat. Při hře méně vnímají své selhávání ve škole, nejsou natolik frustrované.

Hra hraje klíčovou roli ve zdravém psychickém vývoji dětí v předškolním i školním věku. Prostřednictvím hry se rozvíjejí všechny smysly, myšlení, fantazie, vnímání určitých pravidel, následnosti a v nemalé míře i trpělivost a výměna rolí. Prostřednictvím hry si dítě cenným způsobem rozvíjí paměť, sebekontrolu, schopnost potlačit nežádoucí impulsy či organizaci. Tyto funkce jsou klíčové v úspěšném fungování v životě i ve škole,“ vysvětluje neurovývinová terapeutka Kateřina Sipos.

Zábavné hry zase podle odbornice dokážou děti uvolnit. „U dětí, které jsou pod velkou psychickou zátěží nebo pod velkým tlakem v náročné škole, bych volila spíše tento typ her, aby měli prostor pro uvolnění a relaxaci. Ideální jsou společenské hry, kdy rodiče tráví společný čas s dětmi. Učí je pravidlům i schopnosti přehrávat a sbližují se,“ radí odbornice.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek