Tak jako potřebujeme my dospělí odpočinek od práce, potřebují i děti vydechnout si od školních povinností. To však neznamená, že se zapomenou učit. Ale dá se to i zábavným způsobem.
Připravili jsme pro vás několik tipů, jak dětem nachystat nezapomenutelný zimní program a zároveň rozvíjet jejich vědomosti a schopnosti.
Program je na rodičích
Volný čas je důležitý pro každého z nás samozřejmě i pro děti. Je to doba, kdy můžeme zapomenout na povinnosti, pravidla a můžeme se realizovat podle vlastních zájmů.
Zároveň odpočíváme a regenerujeme tělo i mysl. Důležité je však dbát na správné využití volného času.
„Je dobré, když rodiče vědí efektivně, smysluplně a zábavně zorganizovat prázdninový čas svého dítěte. Jakékoliv činnosti, které má dítě rádo, tvůrčí aktivity, sport a podobně jsou vždy obohacením a přispívají ik rozvoji jeho dovedností,“ radí psycholožka Eva Smiková z Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie.
Společné pečení a vaření
Máte děti dostatečně velké k tomu, aby vám mohly pomoci v kuchyni? Udělejte si z každodenních povinností či vaření a pečení společnou zábavnou aktivitu.
Nechte děti vykrajovat sváteční nebo jiné pečivo, zdobit ho sněhem z bílků nebo krájet ovoce a zeleninu do salátů. Pomoci vám mohou i při míchání či šlehání.
Pokud něco pokazí, ukažte jim správný postup místo kárání.
Rozdělení úkolů mezi rodinnými příslušníky zabaví, zaměstná a poskytne více prostoru k odpočinku těm, kteří mají za běžných okolností veškerý shon na ramenou.
Hry v přírodě
Pokud se podaří a během prázdnin nasněží, máte ideální podmínky k tomu trávit volné dny na čerstvém vzduchu. S dětmi si můžete postavit sněhuláka a udělat soutěž o nejoriginálnější výtvor nebo si postavte iglú.
Můžete však také vytvořit něco skutečně užitečného. Například budku pro ptáčky, kterou pak společně zavěsíte na strom v lese a naplníte ji krmivem.
Nemusíte ji postavit ze dřeva. Použijte vydlabanou slupku z pomeranče, která bude sloužit jako miska na krmivo. Nebo na malé kousky jutového provázku navlečte oříšky, sušenky nebo sušené ovoce a vyzdobte pár stromů v přírodě. Tato přírodní dekorace přímo v lese bude sloužit jako pochoutka pro ptáky a zároveň jako efektní ozdoba.
Na aktivity v přírodě už tradičně spolehlivě poslouží sáňky. Pokud je doma nemáte, použijte nafukovačky z letní dovolené. Z koulovačky můžete udělat trénink přesné „mušky“ a vyrobit si terč, do kterého budete trefovat a soutěžit.
Jednoho člena rodiny určitě jako rozhodčího. V lese může jeden z rodičů nebo některé ze starších dětí převzít roli „průvodce“ a zahrát si na vedoucího kurzu lesnictví.
Vezměte si do lesa na procházku encyklopedii a hledejte známé stromy, něco si o nich řekněte nebo si vymyslete příběhy. Nejmenší takovou kreativu jistě ocení.
Honba za vědomostmi
Pokud počasí nepřeje pobytu venku, pobavit se dá i doma. Ideální je, když se při společenských hrách zabaví celá rodina. Na trhu dnes naleznete hry zábavné i edukační.
Výhodou edukačních her je, že se dítě učí novým věcem, a přitom se baví, takže si ani neuvědomuje, že by se jeho mysl namáhala. Strategické myšlení, rozvíjení logického myšlení a zároveň ponořování se do jiných světů dokáže pobavit celou rodinu.
„Naučné hry mohou oživit znalosti dětí z různých oblastí nebo jim zprostředkovat mnoho nových informací. Důležité je, že se tak děje prostřednictvím hry. Naučné hry jsou ideálním prostředkem pro ty děti, které mají ve škole potíže a je obtížnější je k učení motivovat. Při hře méně vnímají své selhávání ve škole, nejsou natolik frustrované.
Hra hraje klíčovou roli ve zdravém psychickém vývoji dětí v předškolním i školním věku. Prostřednictvím hry se rozvíjejí všechny smysly, myšlení, fantazie, vnímání určitých pravidel, následnosti a v nemalé míře i trpělivost a výměna rolí. Prostřednictvím hry si dítě cenným způsobem rozvíjí paměť, sebekontrolu, schopnost potlačit nežádoucí impulsy či organizaci. Tyto funkce jsou klíčové v úspěšném fungování v životě i ve škole,“ vysvětluje neurovývinová terapeutka Kateřina Sipos.
Zábavné hry zase podle odbornice dokážou děti uvolnit. „U dětí, které jsou pod velkou psychickou zátěží nebo pod velkým tlakem v náročné škole, bych volila spíše tento typ her, aby měli prostor pro uvolnění a relaxaci. Ideální jsou společenské hry, kdy rodiče tráví společný čas s dětmi. Učí je pravidlům i schopnosti přehrávat a sbližují se,“ radí odbornice.