DomůRodinaZdravě sebevědomé dcery vyrostou i díky otcům

Zdravě sebevědomé dcery vyrostou i díky otcům

Date:

Nenechte si ujít

Levné sedací soupravy mohou být kvalitní a hezké. Najdete je na Signal-nabytek.cz

Jestliže potřebujete novou sedací soupravu, abyste nahradili tu starou,...

Proč se vyplatí mít kvalitní rukavice na kolo?

Patříte k lidem, kteří při práci na zahradě neradi oblékají...

Přes inzeráty vás mohou obrat o peníze, stačí jim kód od operátora

Pro přihlášení do zóny stačí zadat pouze SMS kód,...

Akce zdarma pro dobrý začátek pro každého nového klienta

Platforma XTB, která nabízí možnost investovat do více než...
- Komerční sdělení -časopis

Pouto mezi matkami a dcerami se považuje za nejpevnější na světě, ale velký podíl na budoucí osobnosti dcery mají i otcové. Jsou prvními muži v životě žen a ve výchově hrají stejně důležitou roli jako matky.

Jejich vliv je neoddiskutovatelný, ale stejně, jak může být výchova z jejich strany zanedbána a mít negativní dopad na dospělé ženské já, mohou otcové pro své dcery i hodně udělat.

To znamená navést je na cestu zdravě sebevědomé osobnosti bez komplexů a trápení, kterými v dnešní době trpí už malé dívky.

Nejisté jsou už malé děti
Některé průzkumy uvádějí, že již pětileté děti vyjadřují nespokojenost se svým tělem a ve věku 6 až 8 let více než polovina dívek uvažuje nad tím, že jejich ideální postava by měla být hubenější, než je ve skutečnosti.

Tyto nejistoty hluboce souvisí s obrazem, jaký o ženách vytváří okolí, média, kultura a co o něm dívky slyší od svých rodičů. Není žádným překvapením, že už mladé děti o sobě pochybují, vidí-li v pohádkách pouze štíhlé a dokonale vypadající hlavní hrdinky a ty, kterým něco „chybí“ jsou považovány za zvláštní či neatraktivní.

Rovněž bychom se neměli divit, pokud mají problémy se svým vzezřením, když jejich blízké osoby trpí nedostatkem sebevědomí, případně mají potřebu zesměšňovat druhé.

Výzkumy dokazují, že ačkoli je ženská perspektiva v rámci pouta s matkou významná, pozitivní představy o vlastním těle nejsou jen jejich zodpovědností.

Psychoterapeutka Emmy Brunnerová pro Independent říká, že „Puto mezi otcem a dcerou je nejklíčovějším a bude mít dopad na to, jak bude mladá žena nahlížet na muže a jaké budou její vztahy s nimi po zbytek života.“

Znamená to, že pokud ji takovou, jaká je, akceptuje její vlastní otec, je vysoce pravděpodobné, že tak bude svou fyzickou stránku vnímat i ona sama a přispěje k jejímu zdravému sebevědomí a duševnímu i sociálnímu vývoji.

 1. Soustřeďte se na úspěchy, které nesouvisí s krásou a estetikou
  Nikdy nevíte, jak se nevinné poznámky o vzezření mohou zapsat do lidské paměti a ovlivnit smýšlení v budoucnosti. Brunnerová radí, aby otcové vyzdvihovali osobnost a ne jen vzhled svých dcer.
 2. Mluvte o sexismu v médiích
  Namísto tiché podpory nerovnosti mezi pohlavími v médiích a prohlížení toho, co je zjevné, by se otcové měli vůči takovému zobrazování světa vzepřít. S dětmi je třeba mluvit io tom, že to, co vidí, nemusí být vždy přesné a správné. „Dejte své dceři vědět, že degradování nebo zneužívání žen v médiích podle vás není v pořádku,“ doporučuje psychoterapeutka.
 3. Udělejte prioritu z mentálního zdraví
  Otcové by měli se svými dcerami mluvit io důležitosti psychické pohody a toho, co se děje v naší mysli. Fyzická dokonalost totiž často dostává mnohem větší prostor, než mentální blaho, přičemž láska k sobě samému a zdravé sebevědomí začíná právě v hlavě.
 4. Své fyzické nedostatky dejte stranou
  Děti se učí zejména pozorováním, teprve později tím, co jim řekneme. I otcové mohou být sebevědomým vzorem v souvislosti s fyzickým zjevem Stačí jít dítěti příkladem, neponižovat se před ním a nekritizovat neustále své nedostatky. Co do své dcery zasejete, to ona sklidí později v dospělém věku.
 5. Travte spolu dostatek kvalitního času
  Otcové by se měli zajímat o společné aktivity se svými dětmi, aby si tak vypěstovali silné pouto a otevřeli možnosti pro upřímnou a ničím neomezovanou komunikaci.
 6. Řekněte své dceři, co pro vás znamená
  Pokud si dcera v dětství nevyslechne, že je pro otce krásná, důležitá a že je milovaná, může to mít v budoucnu dopad i na její partnerské vztahy. Pokud otec v těchto věcech mlčí, může v dceři vyvolat řadu otázek a především nejistot. V partnerství pak jen stěží může uvěřit, že je pro muže hodnotná a krásná.
 7. Respektujte všechny ženy
  Dcery si u otců všímají nejen jejich postoj k nim samým, ale také k ženám obecně. Vyjádřit jim svůj respekt a úctu znamená ukázat dcerám, jak by se měli muži chovat k opačnému pohlaví.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek