Prezidentka dnes poslala vládě i parlamentním stranám tři klíčové odkazy. Ale pro řešení krize to nestačí.
Prezidentka se v dnešním prohlášení zachovala tak, jak hlava státu může a zřejmě i tak, jak by se zachovat měla. Ale pro řešení krize to nestačí. Poprvé nahlas zaznělo, že pokud nebudou do konce ledna přijata rozhodnutí týkající se předčasných voleb, prezidentka jmenuje úřednickou vládu.
Čaputová bude akceptovat zářijový termín předčasných voleb. Hegerovi pohrozila úřednickou vládou
Dosud to ve veřejných prohlášeních zakrývala pojmem „postup podle ústavních pravomocí“, ačkoli bylo vždy poměrně jasné, co tím myslí. To je nejméně překvapující bod z jejího prohlášení a zřejmě bude pro politiky nejsnáze splnit ho.
Směr nemusí potřebovat
Směr sice novelu Ústavy, která nebude obsahovat možnost zkrátit volební období Národní rady referendem, podle Roberta Fica odmítá, ale jeho hlasy nemusí být životně důležité. Novelu Ústavy by mohli sami schválit i poslanci bývalé koalice.
Jsme rodina je již ochotna podpořit i návrh bez referenda. Postoj OĽaNO či jeho bývalých poslanců z liberální platformy se čte obtížněji, protože hnutí předčasné volby za každých okolností dlouhodobě zanovitě odmítá, ale nejen premiér Heger, ale i Igor Matovič se už s touto možností očividně smířili. To dává slušné šance shodnout se na změně Ústavy.
S politickou realitou se už zřejmě smířila i prezidentka Čaputová. Přestože stále preferuje předčasné volby ještě do léta, je ochotna akceptovat i zářijový termín, pokud se na něm strany dohodnou. Jinou možnost nemá.
Hlava státu může Národní radu rozpustit jen tehdy, je-li více než tři měsíce neusnášeníschopná. Snad prezidentka alespoň mimo kamery koaličním politikům jasně vysvětlila, že vládnout tři sta dní bez důvěry je nesmysl, který popírá parlamentní demokracii. Pokud ne, tak se k vládě zachovala příliš shovívavě.
Rozpočet v ohrožení
To, že se Heger pokusil získat podpisy pod novou vládu, se dalo s velkou dávkou fantazie pochopit. To, že bývalé koaliční strany chtějí udržovat vládu bez důvěry od prosince minimálně do října (pokud budou volby koncem září), neboť se tak prostě rozhodnou, však již akceptovat nelze. Pro srovnání, mezi ztrátou důvěry vlády Ivety Radičové a předčasnými volbami uplynulo jen 151 dní. Ano, té vlády, která podle Roberta Fica mohla jen topit a svítit.
Je třeba připomenout, že podle ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti vláda musí do 15. října předložit Národní radě návrh vyrovnaného státního rozpočtu. Pokud však mezitím získá důvěru parlamentu nová vláda, získá dvouletý odklad dluhové brzdy.
Jelikož Hegerův sen o řádné vládě se rozplynul, odkládání voleb na září ohrožuje „doručování pomoci lidem“ v roce 2024, na které této vládě údajně tak záleží. Přípravu rozpočtu jako důvod voleb do léta zmínila i Čaputová.
Pokud to jako argument nestačí, dodejme, že pověřené vládě momentálně chybí ministr financí. A kdyby vládla až do října, zřejmě až do té doby jí bude chybět. To, zda do vlády, která nemá důvěru, lze jmenovat nového ministra, totiž ústava neupravuje.
Frčka pro Hegera
Richard Sulík a další hájí prodloužené vládnutí probíhajícími trestními řízeními. Na to lze říci jen tolik, že vlády Igora Matoviče a Eduarda Hegera měly tu očistu státu udělat pořádně, nebo měly právní stát posílit tak, aby jim Robert Fico (nebo kdokoli jiný, kdo bude u moci), za tři měsíce od voleb nezničil jejich téměř tříleté úsilí. Co si mysleli, že tady budou navěky?
Pokud totiž s takovým argumentem může vláda bez důvěry odkládat předčasné volby, pokud to přeženeme, stejným argumentem by se dalo obhájit i zrušení řádných voleb. Nakonec Igor Matovič už nyní tvrdí, že je psí povinností každého demokrata oddálit volby. Zatím (asi) myslí jen předčasné. Samozřejmě, dokdy zde Hegerova vláda bude, závisí na jednom člověku – Zuzany Čaputové.
Ta už Hegerovi pohrozila, že v případě zásadních selhání při řízení státu je připravena kdykoli vládě odejmout pověření. Na zásadní selhání však čekat nemusí. Hegerovi a parlamentu může jasně ukázat, že natahování času je nepřípustné. Pokud se dohodnou na předčasných volbách v září, může do té doby nechat místo Hegera dovládnout úřednickou vládu.
Nastavený čas pro kampaň
V takovém případě by nebyla ohrožena trestní řízení, o která se bývalá koalice tak bojí a ještě by to byla i frčka Hegerovi a jeho sebevědomí. Čaputová by tím však nesplnila svou ústavní povinnost zajišťovat řádný chod ústavních orgánů. Naopak, možná by ho ještě ztížila.
Její vláda by zřejmě nezískala důvěru a poslanci by jí v parlamentu dělali navzdory. Boris Kollár už včera avizoval, že úřednické vládě by v Národní radě nic neprošlo a Matovič dnes řekl, že bude poslance OĽaNO přesvědčovat, aby takové vládě nevyslovili důvěru. O takové komplikace prezidentka určitě nemá zájem.Ať už do předčasných voleb dovládne Heger nebo Čaputové úřednická vláda, komplikace přijdou určitě. Konečně většina vládní krize se odehrála, zatímco vláda ještě důvěru měla. Jisté je jen jedno – pokud vláda bez důvěry vymůže nastavený čas, nebude to čas pro konsolidaci demokracie, pouze pro předlouhou a nebezpečnou předvolební kampaň.
https://abc24.cz/zimni-stylizace-pro-kazdou-zenu/
https://admag.cz/kotnikove-boty-na-podpatku-nebo-treba-na-sloupku-ktere-si-vybrat/
https://modamag.cz/chelsea-boty-navrhy-stylizaci-pro-kazdeho/